2013. május 19., vasárnap

Interjú Petrovits Ákossal, a Klub Vittula üzletvezetőjével

A 7. kerület szórakozóhelyeivel foglalkozó blogunk következő állomásaként egy interjút olvashattok az egyik legszerényebb, legkülönlegesebb vendéglátóegység kapitányával, Petrovics Ákossal.

Mióta létezik a Vittula?
9 éve, 2004-ben nyitotta egy angol srác, jelenleg is ő a tulaj. Én 6 éve dolgozom itt , előtte „csak” mint vendég voltam jelen. De maga a hely mindig is kocsma volt, amolyan „melós kocsma”.

Mi volt az eredeti elgondolás a hely jellegét tekintve?
Akkor a „romkocsmásdi” elég új volt Magyarországon, tehát nem lehetett azt mondani, hogy eleve romkocsmának készült, inkább olyat akart a tulajdonos, ami az itt élő amerikaiaknak, angoloknak, itthoni képzőművészeknek tetszhet, és persze voltak anyagi korlátok is. Aztán lett, amilyen lett. A falfestéseket például egy képzős csaj csinálta.
9 év alatt itt nagyon kevés dolog változott, inkább csak ami a praktikum miatt volt fontos.

Mikor lett népszerű a Vittula?
Rögtön az elején. Főleg azért mert újszerű volt, kicsi, eldugott, kevesen tudnak róla, mindenhol gyertyák égtek, úgymond „mindent meglehetett csinálni”, és akár reggel nyolcig nyitva voltunk. Mindig volt egy erős törzsgárda, akik újratermelődtek. Vannak, akik egyetem alatt járnak ide, aztán kiöregszenek, de mindig jön a helyükre új.

Ki felel a programokért, és mi az alapkoncepció?
Én felelek érte, de szerencsére eleve van egy olyan kör, akik szeretnek itt bulit csinálni, pont a hely jellege miatt. Szóval sokszor ők jelentkeznek programötletekkel, főleg dj-k.

Milyen stílusú bulik szoktak lenni?
Igényes rétegzenék, nem annyira a populáris vonal megy nálunk. Nálunk teret kapnak az olyan zenék, amiket még kevesen hallgatnak, köszönhetően azoknak a lelkes dj-knek, akik nagyon sok időt áldoznak arra, hogy utánajárjanak az újdonságoknak, és szeretnék megmutatni másoknak. Itt van például a Night Bus, ők azokat a trendeket nyomják, amik most mennek Londonban, de ők azért idősebbek. Nagy sztár dj-k nincsenek. Ha megkeresnek egy jó ötlettel például legutóbb, hogy csináljunk egy Wes Anderson bulit, akkor persze, hogy menjen.
Van olyan, aki jó zené csinál, de nem akkora a haveri köre, akkor úgy választunk nekik időpontot, hogy olyankor legyen, mikor úgyis sokan jönnek.

A turisták hogy találnak ide?
Van pár angol nyelvű guide amiben benne vagyunk, és néhány külföldi honlapon. A finnek pedig a nevünk miatt néznek be, de nagyon jól terjed a hírünk szájról-szájra.

Mik a tervek a jövőre nézve?
Amennyire lehetőségünk van rá, bővítgetni szeretnénk helyet. Az adottságok megvannak, csak össze kell hangolni a jogi lehetőségekkel. A trendekkel nem foglalkozunk, nem fogjunk úgy átalakítani a helyet, ahogy éppen a divat diktálná.

Hogy határolnád be a közönséged?
Nagyon nehéz, mert vannak, akik rendszeresen járnak, a mai 20-23 évesek gátlástalanabbak, az alap közönség 25-30, vagy afeletti. De szerencsére folyamatosan fiatalodik. Volt pár éve egy vákuum, mikor eltűntek a régiek és nem volt frissítés. Most már folyamatos. Alapvetően a hétköznapok a törzsvendégekről, 1-2 sört megivókról szól, a hétvége pedig a pörgésről szól. Mind a kettő kell ahhoz, hogy ez a hely az legyen, ami. Nagyon fontos, hogy a vendégkör kiveti magából azokat, akik nem annyira ideillők, ezért nem lett a Vittulából „maffiózóhely”, és nincsenek drogdílerek.

Ez a pultosok kiválasztásánál is szempont, hogy velünk azonos értékrendet képviseljenek, kellően nyitottak, kellően zárkózottak legyenek bizonyos dolgokban.  Pultosaink nagy része még egyetemistaként kerül ide, de szeretem, ha egy idő után túllépnek ezen, mert ez az éjszakai élet ugyan jópofa, de egy idő után élni kell a hagyományos, normális életet. 

Mit jelent, hogy itt „mindent szabad”?
Máshol vannak biztonsági őrök, én direkt nem akarok. Mi látjuk el inkább ezt a feladatot is. Van, hogy lehoznak sört, és akkor rászólok, mert sörünk az mondjuk pont van, de ha lehoznak egy pizzát, egye meg nyugodta. Régen ugyan kicsit könnyebben belátták ha vége a bulinak és zárunk, most kicsit nehezebb velük megértetni. De nálunk annyi a szabály, hogy normálisan kell viselkedni, de tudjuk, hogy mindenki szórakozni jön, a kulturált szórakozás pedig szubjektív. Ha másnap lejönnek úgy, hogy előző nap hülyeséget csináltak, arra azért nem emlékeztetjük őket, nem vagyunk se az apjuk se az anyjuk.
A sikeres buli az, amikor a vendégek is jól érzik magukat, a pultosok is jól érzik magukat, és a szomszédok se szólnak.

Tehát úgy alakítjátok a helyet, hogy olyan legyen, ahova ti szívesen járnátok?
Nem, az vendégek alakítják olyanra, amilyenre akarják. Persze mi vagyunk a kontrol, de ha itt táncolni akarnak, akkor kipakoljuk az asztalokat.
 Nemrég szeretett volna itt forgatni az egyik kereskedelmi tv egy jelenetet a most futó valóságshow-jukba, de nemet mondtunk, nem anyagi, hanem morális és gyakorlati okok miatt. Ilyenekkel persze meghatározzuk a hely jellegét, nem teszem ki a vendégeinket annak, hogy viszontlássák magukat a tv-ben.  



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése