2013. május 20., hétfő

Mulató a '20-as évek szellemében - Interjú Elek Imolával, a Mika Tivadar egyik tulajdonosával

Mi hozta a Mika, mint Mulató ötletét?
A Mulató nyitásánál nagyon praktikus okok vezéreltek minket. Tulajdonostársammal korábban együtt kezdtünk bele a Kőleves kert üzemeltetésébe. Egyrészt anyagi kiegészítésre volt szükségünk; másrészt pedig a Mika épületét pont ki akarták adni a tulajdonosok. Ők bérlőt kerestek, mi pedig egy új helyet – a kettő egymásra talált.

Pont ilyen típusú helyet álmodtatok meg?
Igen. Az elképzelésünk az volt, hogy olyan helyet nyitunk, amin érződik a ’20-as évek hangulata. Nagyon kedveljük a kubai mulatók világát is. Lényegében ezt a kettőt szerettük volna ötvözni, a Mika épülete ehhez pont kapóra jött.

Tehát az épület belső dizájnját már ti találtátok ki?
Így van. 2010-ben vettük át a Mikát, akkor kezdtünk neki a személyesítésnek. Minden, amit bent láttok, az már a mi világunk; a mi elképzeléseinket tükrözi. A falak színe, a pacsirta rádió, a gramofon; valamint a rézfúvósokból készült lámpasor is a pult felett; ami Mika Tivadarnak állít emléket. Tulajdonostársam felesége, Langer Vera sokat segített a dizájnt illetően. Nagyrészt az ő érdeme az, ahogyan a Mika most kinéz, viszont a társam is sok mindent beszerez. Imádja a bolhapiacokat, így a Mikában folyamatosan jelennek meg újdonságok. Nemrég szereztünk be például pár méretes hordót, amin lehet könyökölni stb.

Volt valamilyen személyes kultúrmissziótok a Mulatóval?
Egész egyszerűen egy igényes helyet akartunk. Igényes közönségnek. Nem akartunk a korábbi romkocsma vonalon maradni. Azt szerettük volna, ha kulturált közönséget tudunk ellátni, jó zenével, és igényes programokkal.

Hogy érzed, ez sikerült? Ilyen lett a Mika közönsége?
Szerintem igen, ilyen. Alapvetően 25-50 évesek járnak hozzánk, többségében értelmiségiek; ha lehet ezt így mondani egy ’alternatív’ jellegű közönség. Sok a művész is. Elég gyakran betérnek külföldiek is; akik kifejezetten kocsmatúrázni, vagy épp legény/lánybúcsú miatt érkeznek Magyarországra. Legutóbb például láttam egy vőlegényt, aki végigment a Kazinczy utcán parkoló autók tetején … Vannak ilyenek.

És mit gondolsz, a Mika ilyen téren mennyiben különbözik a Kazinczy utca egyéb helyeitől? Miben tud többet nyújtani?
A programok jellege ugyan más; viszont alapvetően szerintem semmiben. Sőt, a közönségünk is ugyanaz. Ugyanazok járnak a 400-ba, az Ellátó Kertbe; és nagyjából a Szimplába is, akik hozzánk. Sőt, sokszor látom, hogy akik innen átmennek szembe, később vissza is jönnek még aznap este, és így tovább.

Ezek szerint nem tekintesz a többi helyre riválisként? Illetve ők nem tekintenek úgy rátok?
Egyáltalán nem! Mindig is az összefogás híve voltam, ami a környék helyeit illeti. A legtöbb hely tulajdonosa régi ismerősöm; és igaz ez a zenészekre is.

Mit értesz összefogás alatt?
Egyszer kezdeményeztem például, hogy egy Google naptárba minden – aki a környéken van és érinti – jelölgesse be a koncertjeit, hogy ne legyenek ütközések, ez azonban nem nagyon volt sikeres.
A többséget nem igazán érdekelte. A Szimplások által kezdeményezet Azért7 Egyesület viszont tipikusan erről szól!

Azért7 Egyesület? Mesélnél erről egy kicsit bővebben?
Persze. Pár éve (egészen pontosan 2011-ben) a Csendrendeletet követően kezdtünk el ezen gondolkozni, hogy szükség lenne a Kazinczy utca helyeinek összefogására. Ekkor a Szimplások kezdeményezésére létrejött ez az Egyesület, amibe a Kazinczy utca helyei tudnak tömörülni.

És miben működtök együtt?
Hogy csak egy példát mondjak, volt már, hogy hétvégén megtisztítottuk közös erővel az egész utcát. Sokszor nem szép látvány a bulik másnapján a Kazinczy… Újabban pedig minden hónap utolsó vasárnapján összejövünk és –rendőri felügyelet mellett – demonstrálunk azért, hogy a Kazinczy végre sétálóutca lehessen. Ez például mindegyikünk érdeke.

Ez nagyon érdekes, eddig nem is hallottam erről… Alapvetően tehát elégedett vagy a mostani működéssel?
Az együttműködés a többi hellyel még nem megy túl olajozottan. Ezen talán még lehetne változtatni. Ami csak a Mikát illeti, szeretnénk egy konyhát a Mulatóba; hogy folyamatosan lehessen kapni meleg ételt is; esetleg menüt az ebédidőben. Ez talán kicsit megdobná a hely látogatottságát.

Miért, azt érzed, hogy kevesen járnak a Mikába?
Hét közben általában nincsenek annyian, mint hétvégén. Ezt szeretnénk ezzel megoldani. De alapvetően sokan járnak; főleg csütörtöktől kezdve. Sőt, most kezd csak beindulni igazán, ahogy jön a nyár, jön a jó idő.

Mit gondolsz, ez minek köszönhető?
Ez szinte minden évben így van. Télen kevésbé van kedve kimozdulni a közönségnek. Nyáron viszont mindenki „zsizseg”. Ezért is jó, hogy nem rég rendbe hoztuk, és szebbé tettük a kertet. Meg természetesen minden bulit hirdetünk a Facebookon, sőt, a Don’t Panic is besegít a marketingbe.

Velük is együtt dolgoztok?
Igen. A Mikának van egy saját lapja. Minden asztalra ki szoktuk tenni, és áthordjuk a közeli helyekre is, mint például a Fogasház. Ez havonta jelenik meg, és a programokat, aktuális érdekességeket tartalmazza. A megállapodásunk egyébként a Panicesekkel az, hogy újabban minden második Don’t Panic tasakban is található egy Mika lap.

Úgy tűnik, a Mikának sajátos irányvonala van, és pontosan tudjátok, hogy mit akartok csinálni. Tudjátok már esetleg, hogy mi a következő lépés? Mit terveztek a jövőre nézve?
Ez nagyon jó kérdés. Manapság nagyon sokat szoktam ezen gondolkozni. Egyelőre minden jól megy, azt azonban még nem tudom eldönteni, merre tovább. Bár ötleteim természetesen már vannak

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése