2013. május 11., szombat

Gödör Klub

Közelmúlt:

A Gödör Klub 2012. január 31-gyel elhagyta az Erzsébet-téri Kulturális Központot, ahol 9 éven át működött sikeresen. A mára fogalommá vált „Gödör” nem egyszerűen egy szórakozóhely volt. Egy sikeres kísérlet volt egy összművészeti kulturális központ és egy város szívében működő agora ötvözésére. Évi majdnem 250 000 látogatójával a város legnépszerűbb találkozási helye volt, ahol mindig meg lehetett nézni egy kiállítást, egy kortárs tánc vagy színházi előadást, részt lehetett venni valamilyen civil programon vagy meghallgatni egy élőzenei koncertet: jazz, rock, folk, roma vagy világzene műfajokban.

Jelen és jövő:

Az új Gödör Klub mint összművészeti kulturális központ töretlenül támogatja az aktuális művészeti produkciók létrejöttét, a különböző társadalmi rétegek találkozását és a fiatal tehetségek bemutatkozását. 
Ahogyan eddig is, otthont ad élőzenei koncerteknek, kortárs tánc előadásoknak és performanszoknak, színházi produkcióknak, filmkluboknak és a civil társadalom eseményeinek. Az régi-új rugalmas kialakításnak és a beépített térelválasztó falaknak köszönhetően lehetőség van arra, hogy a helyen, párhuzamosan több rendezvény is folyjon (akár egyszerre négy).
A Gödör Klub számára fontos, hogy harmóniában éljen környezetével, ezért a működésével kifejtett hangszennyezést szakszerű hangszigeteléssel igyekszik korlátozni és működésével igyekszik tekintettel lenni a Central Passage Társasház lakóira.
A Gödör Klub a Central Passage-ban 2400 m² alapterületű üzlethelyiségben terül el. Magának a Gödörnek az alapterülete 1030 m², mely még konferenciatermekkel, felfrissülésre és relaxálásra kialakított helyekkel egészül ki.

Környezettudatos művelődés és szórakozás - ZöldGödör:

A Gödör Klub Gödörindára keresztelt zöld programjával igyekszik hozzájárulni a környezettudatos művelődés és szórakozás kultúrájának erősödéséhez. A Gödör számára a rock-kultúra, az erős, aktív civil társadalom és a környezet védelme erősen összefonódik egymással. A civil aktivizmust megalakulásuk óta támogatják különböző környezettudatosságra ösztönző programok szervezésével és befogadásával (pl. föld napi rendezvények, víz napi események, környezetvédelmi világnapi programok, Európa Riadó civil napok, Ökofeszt, Globfeszt - Védegylet Egyesület, Szegénység Világnapja - Demnet, stb.). Ezen felül pedig folyamatosan igyekszenek csökkenteni az ökológiai lábnyomukat, mégpedig a következő módokon: szelektíven gyűjtik a szemetet, energiatakarékos izzókat és csaptelepeket használnak, újrahasznosított papírra nyomtatják minden megjelenő anyagukat, környezetbarát tisztítószereket vesznek, visszaváltható műanyagpoharakat adnak.

2013. május 6., hétfő

És íme a Doboz…

2011 nyár végén nyílt egy négy évszakos klub a VII. kerületben, a Klauzál utcában. Ez nagyjából tíz évvel  az első budapesti romkocsma nyitása után történt. A bulizni vágyók 960  alapterületen szórakozhatnak, 1000 fő befogadására alkalmas vendégtérrel. Az enteriőr egyedi, keveredik a romkocsmákban megszokott stílus és a modern buli helyekre jellemző arculat, magas kényelmi szinttel. Nyáron az udvaron táncolhatunk hajnalig, télen pedig fűtött tánctéren tombolhatunk. A Dobozban megtalálható egy grill bár, két tánctér, kiszolgálva a különböző zenei ízlésűeket. A hét minden napján várják a vendégeket, DJ-kel, beatboxosokkal, funky, hip-hop bulikkal. Széleskörű italkínálat, alkalomtól függően akciókkal várják az odalátogatókat.
Kiknek ajánljuk a helyet? Véleményformáló, nyitott, világot látott szórakozni vágyóknak és örök fiataloknak. Ezen kívül mindenkinek ajánlott ellátogatni, legalább egyszer!

Honlap: http://www.doboz.pm 

Hamarosan olvashatjátok a vezetőkkel készült interjút!



Képek forrása: http://doboz.pm/

2013. május 5., vasárnap

Mika Tivadar szellemében

A Mika Tivadar Mulató a 7. kerület Kazinczy utcájában található. Hol máshol is lehetne egy ilyen  stílusú hely? Kérdezhetnénk ... Na de, miért pont itt van? A Mika épülete tényleg az; ahol korábban maga Mika Tivadar, volt rézáru gyáros "tengette" mindennapjait. Már ha azt az életvitelt, amit folytatott annak lehet nevezni. Arról ugyanis, hogy felhúzatott magának egy szerény, szecessziós stílusú épületet a 7.kerület közepén, nem éppen a tengetés szó ugrik be. Ez a mi szemszögünkből azonban most csupán mellékes információ, térjünk vissza a Mulatóra!

Tehát, Kazinczy utca 47. Mikor először jártam itt, nem sokkal a Mika felújítását követően; még nem tudtam mire számítsak. Őszintén szólva már kissé elegem van a mindenki által annyira istenített romkocsma hangulatból; így nem voltam túl lelkes, hogy újabb ilyen helyre kell betennem a lában a Kazinczyn. Emlékszem, nehezen is találtam meg. Megközelíteni ugyan nem nehéz; viszont a Mika annyira beolvad a lakóházak közé; hogy a sok más, szintén az utcában levő hely között egy kissé elveszik. Bár, ha jobban belegondolok, talán pont ez teszi egyedivé, és egy kicsit különccé is a Mulatót. Ami egyébként belülről meglehetősen tágas, és barátságosnak hat. A falak szép színesek, és amit az óta sem tudok elfelejteni: a pulton egy üveg alatt mindenféle aprópénzek vannak kirakva; elég vicces, szerintem mindenki azt bámulja rendelés közben. A pultosok egyébként kedvesek, bár az árak nem épp a legalacsonyabbak, viszont simán kibírhatóak; egy sör általában 400-500 Ft; a borok kb. két-háromszázban vannak decinként. Ja, és míg el nem felejtem: lent is van pult, ami általában elég hasznos; és ilyenkor már a kerthelyiségben is lehet hűsölni, ha valaki kevésbé bírná a lenti heringpartit.

Egyébként a hely belső kialakítása/elrendezése egyrészről nagyon jó; másrészről azonban borzasztó is. Ezt azért gondolom így, mert programok nemcsak a pincében zajlanak, hanem az ablakban is. Az oké, hogy lent teljesen jól el vannak szeparálva a napi feszkót épp letáncoló emberek és ez nem zavarja a fentieket. Egyéb kulturális események (jazz koncertek, könyvesblog-estek) tekintetében szintén nincs gond; a fentiek sem zavarják az alsókat. Az ablakban - igen, konkrétan a fenti részen az ablak előtt - koncertet rendezni viszont reménytelen vállalkozás. Szegény szerencsétlen fellépőkre ugyanis aligha figyelnek a beszélgető, borozgató emberek. Legalábbis ritka. Ezt akkor vettem észre, amikor nem mulatni mentem a Mikába, hanem dolgozni, egy Jónás Vera koncert alkalmával. Egyrészt az adott fellépőt is zavarja, hogy nincs közönsége, másrészt a vendégeket is, hogy a zenétől nem hallják egymást, és ordibálniuk kell, hogy tudjanak beszélgetni a mellettük ülővel . Senkinek sem jó ez így ... 

Ezt leszámítva azonban a Mika egy jó és újszerű kezdeményezés, ahol a  fotókiállításoktól kezdve a mostanában futó "DJ az ablakban" sorozaton át a "Free-Jazz-Hiphop-Spoken Word-Improv-Színház-Költészet" jellegű eseményekig lényegében bármi megfér egymás mellett. És mindez igényes, kellemes, kicsit sem romkocsmás környezetben lehet a miénk.

Arról, hogy mégis mi az, ami a háttérben ezt a sokszínűséget összetartja és egésszé olvasztja; a Mika mögött húzódó szellemiségről a hely programszervezőit akartam meginterjúvolni. Ám ennél sokkal jobban alakult a helyzet, mivel - sajnos, vagy nem sajnos - ők külföldön tartózkodnak; így a következő bejegyzésben a Mika Tivadar egyik tulajával összehozott beszélgetés morzsáiból csipegethettek majd. Addig is, aki érez még magában affinitást, annak a következőket tudom ajánlani:


Puszipacsi mindenkinek!




Füge udvar - romkocsma

A Füge udvar a legjobbkocsma.hu hálózat tagja, 2012.05.04-én nyitották meg büszkén. Reklámfilmjük: http://www.youtube.com/watch?v=-0ZxcWMs2JM
A Fügében 3 egység üzemel: Füge udvar, Téli Füge, Füge Pince.
Tágas, több száz fő befogadására alkalmas a vendégtér. 3 csocsóasztal, flipper és igazi "fesztivál hangulat" várja a vendégeket minden nap. Az egyik saroklakásban a Pizza King alakított ki egy gyorséttermet, így nem kell messze menni senkinek, ha megéhezik.
Árlap elérhető itt : http://www.legjobbkocsma.hu/pub/itallap/fuge. Italkínálatuk nem sokban különbözik más kocsmákétól, viszont az áraik igen. Ahhoz képest, hogy a belváros közepén található, az áraik mégis nagyon olcsóak. Nincs "túlművészkedett" enteriőr, cserébe "diákbarát" árak vannak. Egy tipikus romos-körgangos-bérház épület képes hamisítatlan kocsma hangulatot árasztani.


Interjú a Füge udvar üzletvezetőjével

Milyen a hely megközelíthetősége, parkolási lehetőség van?
Egyszerűen megközelíthető a Blaha Lujza térről, gyalogosan 5 perc alatt, illetve a Füge udvar mellett lévő udvarban van egy parkoló, ahol van lehetőség kocsival megállni.

Dohányzó? Kutya- gyerekbarát? Biciklit lehet behozni?
Mivel udvarrésze is van, ezért van lehetőség dohányozni a Füge udvarban. Biciklit, kisállatot is lehet behozni, gyerekkel általában a délelőtt folyamán szoktak megfordulni.

Van lehetőség enni is a helyen?
Igen, este 8 órától van Pizza, amit szeletekre lehet vásárolni.

Milyenek az áraitok?
Közép árkategóriába sorolnám magunkat.

Milyen a hely karaktere?

Van belső udvara, de táncolási lehetőség nincs. Két terem van, az egyikben van egy pult biliárd asztallal és ping pong asztalokkal, és van egy zárt hely, ahol a csocsó asztalok találhatóak. Plusz hamarosan nyílni fog egy kisebb üzlet is, ahol táskákat, fülbevalókat, karkötőket, illetve egyéb kellékeket lehet majd vásárolni.

Exkluzívnak, vagy inkább kiterjedtnek minősíthető a Füge udvar vendégköre?
Nem szoktunk meghirdetés nélküli, belső bulikat szervezni. Az akciók, aktualitások mindig olvashatóak a Facebook oldalunkon. Nem nagyon szervezhetünk bulikat a hangzavar és a szomszédok miatt.

Mennyire játszik a hely fontos szerepet a város kulturális életében?
A fiataloknak biztosít szórakozási lehetőséget, emellett nagyon sok külföldi is látogatja a helyet, mivel ezek a VII. kerületi szórakozóhelyek és az itt található romkocsmák nagyon elterjedtek. A Füge udvarba túlnyomórészt főiskolások, egyetemisták járnak.

Milyen mértékben használjátok a városi médiát?
A facebook-os oldalunkat használjuk leginkább, ott lehet értesülni az akciókról, a képekről, a nyitásokról.

Mennyire befolyásolják a hely működését a kerületi szabályok? 
Az udvarban van lehetőség dohányozni, ezért nem kell kimenni a hely elé. Viszont a zajtilalom miatt nem lehet az alkoholt kivinni, ezért műanyag poharakat sem adunk.

Jellemző az egységes kinézet az itt dolgozókra?
Igen, mindenki kötényt visel, amin a Füge udvar emblémája található.

Milyen az átlagos/ideális vendég?
Legtöbbször megforduló vendégeknek az egyetemistákat, főiskolásokat mondanám. Kora délutánokon, estéken a 18 évnél fiatalabbak is megfordulnak. De hétvégente a már idősebb korosztály is jellemző (25 év felettiek), illetve napközben sok turista is betér hozzánk.

A kerületben nagy számba lévő romkocsmák konkurenciának számítanak, vagy azoktól eltérő a közönségetek?
Konkurenciánk nincs, inkább az összefogás jellemző a kerületen belül. A helyek egymás között adogatják át vendégeiket. Például a Dobozos vendégek nálunk alapoznak, és úgy mennek át szórakozni a Dobozba.

Mi volt a Füge udvar helyén, mielőtt ideköltöztetek?
Le volt zárva, magántulajdonban volt ez a ház. Nagyon régen laktak itt, csak az önkormányzat kilakoltatta őket és mindenkinek biztosított máshol lakást. Majd egy magánember megvette.

Az emeletre terveztek valamit?
Kijutós játékok már meg vannak nyitva, az emelet másik fele viszont még nincs kialakítva.

Mekkora a hely látogatottsága egy átlagos péntek-szombati napon?
Általában teltház szokott lenni, hétvégékre nagyon sok foglalás érkezik. Az aranypéntek miatt a péntekekre jellemző a több foglalás.

Kik voltak a hely tervezői?
Mindent a tulajok találtak ki.

Van-e a helyre kifejezetten jellemző tárgy?
A Füge udvar közepén a Füge fa a hely szimbóluma.

Te hogyan csöppentél bele a Füge udvar életébe?
A tulajdonosnál dolgoztam egy másik helyen, és amikor megnyitotta a  Füge udvart, áthelyezett ide üzletvezetőnek.

Képek forrása: https://www.facebook.com/FugeUdvar/photos_albums

GMK - A Gozsdu Manó Klubról általánosságban

A Gozsdu Manó Klub (GMK) a zsidónegyed egyik ünnepelt helye, amely leginkább az underground fiatalságot vonzza esti koncertjeivel. Elmondásuk szerint a hely hangulata annyiban különbözik a szokásos romkocsma hangulattól, hogy a GMK-ban még táncolni is lehet, így akinek erre fájna a foga, mindenképp nézzen le egy sörre. Áraik és italkínálatuk nem sokban különbözik más kocsmákétól. Egy jól kitalált klub, minőségi hangtechnikával megáldott koncertteremmel, egyedi koktélokkal és italválasztékkal a belváros közepén, hogy csak a jól megérdemelt szórakozásodra kelljen figyelned. 

Legutóbb a Jónás Vera Experiment koncerten voltam a Gozsduban, és az élmény tényleg megfelelt a leírtaknak. A hangosítás tényleg jól szólt, a fröccs is hideg volt, a háromtagú zenekar nem is találhatott volna jobb helyet a zenéjüknek. A GMK két nagyobb helységből áll, a bejárat után rögtön beleütközünk néhány asztalba és a pultba. Az egyszerű téglafal különösen jó, (mindig is szerettem volna egy ilyen részt az álomlakásomban), ezt a felületet nem nehéz hangulatossá varázsolni különböző képekkel, kiegészítőkkel. Ha tovább haladunk, a lépcső elvezet minket a koncertterembe. A terem egy picit sötétebb, de hát egy koncerthez inkább ez illik. Itt is van egy italpult, alkohol újratöltési igény esetén nem kell félbeszakítanunk a koncertélményt. A közönség inkább 30 felé tendálódik, akik leginkább pohár/üveg bor mellett elbeszélgetnek, bár ez attól is függ, hogy milyen nap látogat el ide az ember. A koncert kedden volt, bár Budapesten ez is bulizós nap (mint ahogyan a többi is), de pénteken-szombaton biztosan növekedik az egy négyzetméterre eső arcon pörgő fiatalok száma. Interjú hamarosan a Gozsdu Manó Klub programszervezőjével! Pacsi!

Facebook: http://www.facebook.com/GozsduMano